Japán teáskannák és teák : egy fővárosi jelentőségű
A tea (茶, cha) a japán kultúrában kiemelkedő jelentőségű. A szigetvilágba a 8. században került be, igazi fejlődését később a teaporított tea jelentette, amelyet felverés után fogyasztottak (matcha).
Mindegy, hogy a japán teaszertartás (Cha No Yu), vagy a teakedvelők millióinak mindennapi fogyasztása céljából, a japán teatárgyakra mind tervezésükben, mind használatukban nagy figyelmet fordítanak.
A japán teáskanna sem kivétel, és része a japán esztétikára jellemző ” tárgykultusznak „.
Vásároljon japán teáskannát
A japán teáskanna vásárlásáról álmodozik, mert felfedezte vagy szeretné felfedezni a japán zöld teát? Mert szeretne magának egy értékes japán tárgyat ajándékozni? Mert szeretnél elmerülni ebben a különleges és gazdag kultúrában?
A jó helyen jársz.
Nem csak bemutatjuk a japán teáskannák különböző típusait, hanem ismertetjük jellemzőiket, előnyeiket, és rájössz (vagy megerősítést kapsz), hogy valóban kivételes eszközök, és nem csak a zöld teához!
Hagyományos japán teáskanna
A Kyusu (急須) a hagyományos japán teáskanna. Leginkább zöld teák főzésére használják, amelyek a Japánban termesztett teák túlnyomó többségét teszik ki, de a kyusu más típusú teák főzésére is alkalmas.
Ez az emblematikus japán teáskanna Kínából származik, de finomítását Japánban fejlesztették ki.
A japán teáskanna ideális eszköz a zöld teák, különösen a japán zöld teák főzéséhez. A teagolyó vagy pamut/papírszűrő használata valójában nem megfelelő, mivel a japán zöld teák levelei nagy helyet igényelnek. Ezeknek a leveleknek térre van szükségük ahhoz, hogy szétterüljenek, kibontakozhassanak és minden aromájukat kiadják.
Japán terrakotta teáskanna
A japán teáskannáknak sokféle formája és színe van….nbsp;változatos, de leggyakrabban és hagyományosan különböző típusú terrakottából készülnek, ami hatással lehet a tea felöntésére.
Japán agyag teáskanna
A Kyusu készítéséhez használt agyag (agyag) hatással van a tea ízminőségére. A japán zöld tea kedvelői kitartanak amellett, hogy a felhasznált agyag minősége és típusa befolyásolja a tea ízét. Valójában a japán vulkanikus talajban található agyag erősen ásványi anyagokkal van telítve, származási helytől függően különböző arányban (vas, cink, réz, mangán, króm…) és befolyásolja a víz ízét.
Még ha a teáskanna mázatlan természetes agyagból készült, a tanninok az egymást követő főzések során leülepedhetnek a falán, így idővel felerősödhet a tea íze. Ezért ajánlatos hasonló típusú teákat egy teáskannában főzni.
A japán teáskannába választott agyag minősége ezért kulcsfontosságú, ha nem akarja elrontani a tea ízét. Japánban a fazekas mesterek még mindig teljes egészében kézzel készítik a kyususokat, különösen 3 gyárban, amelyeknek felismerhető stílusuk van: a Tokoname-yaki, a Mumyoi-yaki és a Banko-yaki,(a yaki azt jelenti, hogy égetni). E régiók mindegyike képes a természetes agyag kyusuk esetében kissé eltérő ízt adni a bennük főzött teának.
Tokoname teáskanna
Tokoname-yaki (常滑焼)
Aïchi prefektúrában.
Japán vezető teáskanna-termelő régiója, Tokoname több mint 1000 éves múltra tekint vissza. A ” vörös város ” becenevet a teáskannák gyártásához használt vörös agyag kivételes minősége miatt kapta. A Tokoname agyag teáskannák fantasztikus teakészítő eszközök.
Mumyoi-yaki (無名異焼)
Niigata prefektúrában
A teáskannák, akárcsak Tokoname-ban, vörös agyagból készülnek (ami a vas jelentős jelenlétére utal). A mumyoi-yaki teáskannák gyakran feketék egy különleges égetési eljárás (redukciós égetés) miatt, amely csökkenti a vastartalmat, a piros szín ezért az égetés során elhalványul .
Banko-yaki (萬古焼)
Mie prefektúrában.
A felhasznált agyag alapszíne sárga, és az égetés során (telítetlen égetés a vas aktiválása érdekében) lila színt vesz fel, így lila teáskannákat kapunk. A Banko-yaki teáskannák a természetes agyagból készült teáskannákhoz képest nagyon magas szintű finomítással rendelkeznek. A tea aromája (illata) kissé kevésbé lesz erőteljes, de az íze gazdagabb lesz, és tovább tart a szájban.
Japán kerámia teáskanna
Amikor az agyagot magas hőmérsékleten keverik és égetik, a japán teáskanna mindenféle teafajtát válogatás nélkül le tud főzni. Kőedény vagy porcelán, alapvetően a kyusu esztétikai szempontja az, ami irányítja Önt, a kőedény lehetővé teszi, hogy vintage és rusztikus stílusú teáskannákat kapjon, míg a porcelán kifinomultabb és elegánsabb stílusú lesz.
Japán porcelán teáskanna
A legsemlegesebb, memória nélküli kerámia, a porcelán lehetővé teszi, hogy a japán teáskannában minden típusú teát lefőzzön anélkül, hogy az aromák megmaradnának.
Japán üveg teáskanna
Az üveg a létező legsemlegesebb anyag. Ha egy abszolút memóriamentes teáskannát szeretne, például új teák kipróbálásához, és bónuszként a tealevelek kibontakozását és színét is csodálhatja, akkor egy üveg kyusu az, amire szüksége van.
Japán kyusu teáskanna
A kyusunak több típusa létezik, a fogantyú megléte (vagy hiánya) és elhelyezkedése, valamint a teáskanna szűrőjének típusa szerint. Minden kyusu azonban a következő jellemzőkkel rendelkezik :
-
A beépített szűrő kerámiából vagy rozsdamentes acélból készült. Általában meglehetősen nagy felülettel rendelkezik, hálója általában finom, ideálisan olyan zöld teák főzéséhez, amelyek levelei por alakban vagy nagyon apró darabokban lehetnek jelen. Ha a háló túl nagy, a zöld tea darabkái a csészébe kerülhetnek, és esetleg megbonthatják a főzet egyensúlyát. A túl finom háló viszont nemcsak a leveleket, hanem az aromákat és a számos erénnyel felruházott zöld tea mikroszemcséket is visszatartaná
-
A nagy felső nyílás lehetővé teszi a levelek manipulálását többszöri főzéshez, és hogy a leveleknek bőven legyen hely a vízben való szabad kibontakozáshoz.
Az alábbiakban bontsuk fel a kyusu különböző típusait:
Yokode kyusu
Yokode no kyusu (横手の急須)
A szó szerinti jelentése „szabadkézi teáskanna”.
A yokode típusú kyusu a legelterjedtebb japán teáskanna, és az oldalsó fogantyúval együtt a japán teáskanna szimbóluma.
A yokode no kyusu teáskannának hengeres, a kiöntőhöz képest 90 fokban elhelyezett oldalsó fogantyúja van. Eredetileg ez a forma megkönnyítette a hagyományos japán szobában a tatami szőnyegen ülve történő teafőzést, mivel a házigazda a vendéggel szemben ült, nem pedig oldalról vagy hátulról töltötte a teát. Az ergonomikus fogantyú lehetővé teszi, hogy a teát egyszerűen a csukló elfordításával, a kar felemelése nélkül lehessen kiönteni.
A yokode kyusu-t Japánban széles körben használják a sencha zöld tea elkészítéséhez. A formát valójában úgy alakították ki, hogy maximális hatékonyságot biztosítson a tea kiöntésekor kis mennyiségben, gyorsan elosztva több csészére (hogy a tea íze a lehető legstabilabb legyen a kiöntés elejétől a végéig).
Ez a fajta japán teáskanna mindazonáltal szinte bármilyen típusú teához használható. Jó választás az alacsonyabb vízhőmérsékletet igénylő teákhoz, és többszöri felöntéshez is tökéletes.
Ushirode kyusu
Atode no kyusu (後手の急須)
A szó szerinti jelentése „kézzel készített teáskanna”.
Ez a fajta teáskanna kerek fogantyúval rendelkezik, amely a teáskanna hátulján, a kiöntővel szemben helyezkedik el.
Ez valószínűleg a világon a legelterjedtebb kyusu típus. Ezt a japán teáskannatípust elsősorban a nyugati stílusban főzött teákhoz használják (alacsony levéltartalom, magas víztartalom, hosszú főzési idő).
Hohin kyusu
Houhin (宝瓶)
A szó szerinti jelentése „kincses hajó”.
A houhin egy olyan kyusu, amelynek nincs fogantyúja vagy markolata, és szélesebb a csőre, mint a többi kyusu típusnak. Ideális a nagyon jó minőségű gyokuro és sencha teák főzésére, amelyek alacsony főzési hőmérsékletet (+/- 60°C) igényelnek. Így nyugodt lehetsz, ezek az alacsony főzési hőmérsékletek azt jelentik, hogy a hohin kyusut úgy veheted kézbe, hogy nem égeted meg az ujjaidat.
A houhin egy szűrő nélküli változata a shiboridashi kyusu amelyről alább szólunk.
A houhin tehát tökéletes a kiváló minőségű gyokuro és sencha elkészítéséhez. A nagyon gyors kiöntési idő lehetővé teszi, hogy gondosan ellenőrizze az infúziót. Ez segít a tökéletes főzet elérésében!
Uwade kyusu
Uwade no kyusu (上手の急須)
A szó szerinti jelentése „kézzel készített teáskanna”, vagy
Dobin (土瓶 )
A szó szoros értelmében „földi palack”
Ez a kyusu olyan alakú, mint egy teáskanna, a test fölött fogantyúval. Ezt a teáskanna tetején elhelyezett fogantyút nevezzük fogantyúnak. Az ilyen típusú japán teáskanna mérete általában nagyobb, mint a Japánban található többi kyusu típusé, nagyon praktikus sok ember kiszolgálásához.
A dobin olyan teákhoz ajánlott, mint a houjicha és a bancha, vagy olyan helyzetekben, amikor sok vendéget kell kiszolgálni.
Futanashi kyusu.
Ennél a modellnél megjegyezzük, hogy van oldalsó fogantyú, de nincs fedél.
Japán teáskanna szűrő
A kyusuknak minden bizonnyal van beépített szűrőjük, de többféle típusból, így különböző tulajdonságokkal, anyaguktól, elhelyezkedésüktől és hálójuktól függően :
Sasame vagy Tou-ami szűrő
A szűrő széles felülettel és kis lyukakkal rendelkezik. Ugyanabból az agyagból készül, mint a teáskanna, és a kiöntő alján helyezkedik el. Ez a fajta szűrő elég széles ahhoz, hogy a levelek ne tömítsék el a szűrőt, és hogy a tea folyamatos áramlását biztosítsa. Ez a leggyakoribb szűrőtípus.
- Ha a szűrő fél gömb alakú, megemelt lyukkal, akkor a szűrő Debeso.
- Ha a lyukak közvetlenül a kyusu falának magassága mentén vannak kifúrva, a szűrőt Do-ake
- Ha a szűrő a kiöntőcső felett van (gyakran megtalálható a houhinokon), akkor Tsukumo
- mondják.A szűrő közvetlenül a Kyusu fedelébe van beépítve (gyakran megtalálható a houhinokon), ezt Tenro
-nek mondják.
A szűrő finom rozsdamentes acélhálóból készül, amely a teáskanna körül fut
Filtre Ita ami
A szűrő finom rozsdamentes acélhálóból készült, kerek, csak a teáskanna kiöntője előtt található
Shiboridashi
A japán teáskannák közül az egyik legnépszerűbb a Shiboridashi és a Hohin. Sokan nem tudják, mi a különbség a Shiboridashi és a Hohin között, ezért íme egy kis bevezetés, hogy segítsünk a tudatos vásárlási döntés meghozatalában.
A Shiboridashi és a Hohin teáskannák lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy a különböző törékeny teafajtákat (amelyek alacsony főzési hőmérsékletet igényelnek) néhány perc alatt lefőzzék, és egyenesen a teáskannából igyák meg. Ezek a teáskannák hatékonyan főzik a teát, és a legjobb ízt adják vissza a teának.
Mégis tudnia kell, hogyan kell használni őket, mivel könnyen megégethetik a kezét. De egy kis gyakorlással biztos lehet benne, hogy el tudja sajátítani a kezelésük művészetét anélkül, hogy attól kellene tartania, hogy megégeti magát vagy leejti őket.
A Shiboridashi egy kis, fogantyú vagy fogantyú nélküli teáskanna, amelyet kiváló minőségű Sencha vagy Gyokuro teák főzésére használnak. Ennek a japán teáskannának a kiöntőcső közelében réseket találunk, amelyek szűrőként működnek, így a tealevelek a teáskannában maradnak, miközben a teát kiöntik.
Röviden, itt van néhány összehasonlító jellemzője 2 hasonló teáskannának: a gaiwan (kínai teáskanna) és a hohin (japán kyusu) :
- A gaiwanhoz hasonló kialakítású, de laposabb
A shiboridashi tehát egy nagyon szép és nagyon praktikus japán teáskanna a kivételes japán teák élvezetéhez. Főleg kerámia: kőedény vagy porcelán.
Chawan
A hagyományos japán kőedénygyártás területén nincs egyetlen olyan forma sem, amely nagyobb értéket képviselne, mint a chawan tál – ez a matcha tea elkészítéséhez használt kis tál.
Chawan Matcha
Ez a közkedvelt agyagedényforma már több mint egy évszázada lehetővé teszi a fazekasok számára, hogy kutassák a matcha tea élvezetéhez ideális tál gyártását.
Két elem nagyon fontos a matcha elkészítésében: szükség van egy chawan vagy matcha tálra és egy matcha habverőre, a chasenre is.
Ez a chawan egy magas válaszfalakkal ellátott tál, amely elég széles ahhoz, hogy a chasen előre-hátra mozoghasson, és így energiával keverje a matchát. A chawan minden japán teaszertartáshoz tartozó, magas minőségű tárgy, és gyakran kézzel készített kézműves munka keresett.
Chawan, költői tál
A chawan sokkal több, mint ami a szemnek látszik. A diszkrét finomságokról is beszélünk, amelyeket megtestesít, a lélekről, amelyet feltár, és a világról, amelyet állítólag a kezünkben tart. Mindezekre a chawan kecsesen utal.
Japánban a chawant Tenmokunak is nevezik, míg kínaiul Jiannak.
Noha ez a tál Kínából került át Japánba, Japánnak megvan a maga sajátos, hagyományos használati módszere A chawan használatának számos módja van, és nem csak a teázás során. A chawan-t használhatjuk például rizs vagy tészta fogyasztására is!
Yunomi Chawan
Teafogyasztásra használt chawan. Leginkább törékeny teákhoz (zöld teák, fehér teák) használható, amelyeket 60°C körül főznek, mivel ez egy fogantyú nélküli tál.
Ezeken kívül különbség van a Matcha Chawan és a Sencha Chawan között, amelyek két különböző típusú teáscsészét jelentenek két különböző teafajtához.
Chawan Meshi
Bár ez a chawan matcha tea vagy bármilyen más tea fogyasztására használható, a chawan Meshi Chawan néven is ismert, mint rizs ivására szolgáló tál.
Japánban az etikett szerint a chawan bal kézben tartott chawanból kell enni
Donburi Chawan
Ez egy vastag kerámiatál, amely nagyobb, mint a Meshi Chawan. A tálnak fedele van, amely megtartja az aromát, és megvédi a teát/élelmiszert a levegőtől.
A japán hagyományok szerint inkább ételekhez használják. Ebben a nagy tálban a rizst egy köret tálalással fedik le. Sokféle donburi létezik (hallal, tempurával tempurával…)
Ramen Donburi
Ez egy nagy chawan, amelyet tészta vagy ramen fogyasztására szánnak.
Ochazuke Chawan
Ez ebben a chawanban teát készítenek, majd fehér rizsre öntik. Manapság a sózott szilva és a grillezett lazac az elengedhetetlen köret.
Tamago Kake Gohan
Ebben a chawanban a fehér rizst nyers tojással és szójaszósszal készítik el. Ez a szokatlan tál mély, kerek, de négyszögletes alakú.
Yunomi
Yunomi csésze
A yunomi (japánul: 湯 の み) a kerámia (gyakran kőedény vagy porcelán) teáscsésze egy sajátos formája. Ez a japán teáscsésze formája magasabb, mint amilyen széles, és vágott vagy esztergált talppal rendelkezik. A japán teaszertartás során inkább használt chawannal ellentétben a yunomi hétköznapi tárgy, amelyet kötetlenebb teázás céljára szánnak.
Meoto yunomi
A yunomi „párok” (a meoto jelentése „házaspár”) között is találhatunk. Meoto yunomi két azonos motívummal díszített, azonos vagy különböző színű, de kissé eltérő méretű és néha formájú csésze párja. Ilyenkor a nagyobb csésze a „férj”, a kisebb pedig a „feleség”.
Japán öntöttvas teáskanna
Megtekintheti a teljes cikk az öntöttvas teáskannáról. Addig is, íme egy gyors összefoglaló a tulajdonságairól:
Tetsubin
Ötvözöttvas teáskanna
Az öntöttvas szépségét és minden tulajdonságát élvezheti.
A tetsubin egy japán öntöttvas vízforraló, amelynek elsődleges funkciója tehát a víz melegítése.
Az öntöttvas kiváló hőtani tulajdonságokkal rendelkezik, többek között gyors hőátadással és hosszan tartó hőtartással.
Amikor a víz felforr, az öntöttvasban található vas egy kis része képes keveredni a vízzel, ami érdekes vas hozzájárulást eredményez, különösen az íz szempontjából.
Ez a legjobb eszköz az olyan teák, mint a Kyobancha, nagy levelű és nagy mennyiségben történő főzéséhez.
A mázatlan öntöttvas teáskanna fontos helyet foglal el a tea hosszú japán történetében.
Tetsubin Kyusu
Mázas öntöttvas teáskanna
Egy ősi szépség modern változata.
A Kyusu Tetsubin teáskanna, vagy Tetsu Kyusu, hasonló formájú, mint a tetsubin, bár gyakran kisebb űrtartalmú. Másrészt, mivel zománcozott öntöttvasból készül, nem lehet vele vizet melegíteni, illetve fennáll a zománc sérülésének veszélye közép- és hosszú távon.
A japán öntöttvas teáskanna nagyon elterjedt nyugaton, mert gyakran olcsóbb miközben nagyon hasonlít az eredeti japán tetsubinra.
A legnevesebb öntöttvas teáskanna gyártók Japánban a Iwachu és Wazuqu
Felhívjuk figyelmét, hogy bár a zománcozott japán öntöttvas teáskannával élvezheti annak kiváló hőtani tulajdonságait, a zománc másrészt emlékezetessé és pórusmentessé teszi a teáskannát, ami természetesen megakadályozza a rozsda megjelenését (feltéve, hogy minőségi zománcozott öntöttvas teáskannát választott), de a vasnak a vízbe való bejutását is, ami egy zománcozatlan öntöttvas teáskannával a vizet vassal dúsítja.
Japán teáskanna használata
A japán teáskannát úgy tervezték, gondolták ki és fejlesztették ki az idők során, hogy a zöld teát szublimálja és teljes mértékben élvezze.
Mindenesetre bármilyen teát elkészíthet a kyusu, shiboridashi vagy öntöttvas teáskannában. Nem szabad azonban elfelejtenie, hogy a főzővíz hőmérsékletét óvatosan állítsa be.
Íme, már (majdnem) mindent tud a japán teáskannáról!