A gaiwan egy tál vagy csésze, amelyet tealevelek áztatására és/vagy teaivásra használnak. Először a Ming-dinasztia idején jelent meg, és azóta alig változott. Csészéből, fedőből és csészealjból áll.
A kínai gaiwanok kiváló eszközök a tea élvezetéhez, de eleinte nehézkes lehet a használatuk. Az alábbi tippeket követve megtanulhatja a gaiwan tartásának és a tea kiöntésének technikáját anélkül, hogy megégetné az ujjait.
Használja a GAIWAN-t anélkül, hogy megégetné a kezét
A gaiwan használatával megégeti a kezét, amit minden teakedvelőnek el kell viselnie. De megéri, hiszen ezek a kínai csészék tökéletesen alkalmasak arra, hogy a teát a legjobban élvezze.
Hogyan kell használni a gaiwant?
A fedél felemelése
A fedél felemelésekor a hüvelyk- és középső ujjaddal foghatod meg a gomb oldalát, míg a mutatóujjad a tetején van. A legjobb gyakorlat az lenne, ha nem érintené a fedél felületét, mivel az forróvá válhat, amikor a gaiwanban tea főz.
A fedelet lehetőleg a csészealj egyik oldalára helyezze, hogy ne szívja magába a szagokat az asztalról.
Folyékony víz hozzáadása
A megfelelő mennyiségű levél hozzáadása után a csészébe körkörös mozdulatokkal a szélek mentén forró vizet önthet. Ez lehetővé teszi, hogy a hő egyenletesebben terjedjen a csészében a jobb felöntés érdekében. Ezután zárja le a gaiwant.
Ha a fedél felett teát lát, az azt jelenti, hogy túl sok vizet öntött a gaiwanba. Az ilyen helyzetet el akarja kerülni, mivel ez a gaiwan széleinek felmelegedését okozhatja, ami az égés egyik fő oka.
A felesleges víz eltávolítása a gaiwanból
Ha ez történik, könnyen eltávolíthatja a felesleges vizet, ha erősen megnyomja a fedél gombját, és a gaiwant oldalra fordítja (vagy kis körkörös mozdulatokat tesz), és így a csészealjba önti a tea egy részét.
Amikor a tea elkészült, vagy közvetlenül a gaiwanból ihatja, vagy egy csészébe vagy kancsóba öntheti.
A gaiwanból való ivás
A csésze helyett a csészealjat is megfoghatja (mivel a csésze elég forró lesz).
Hagyj egy kis nyílást a fedél és a csésze között, és igyál, miközben a fedél „gombját” tartod. Ha a fedelet a csészén tartod, megakadályozod, hogy a csésze forró gőze az arcodon landoljon, hacsak nem gondolod, hogy ez egy jó teás arcmaszk, saját felelősségedre 😉
Szóval, bár lehet közvetlenül a gaiwanból inni, a teádnak jobb íze lesz, és ami még fontosabb, egyenletesebb (mivel a levelek folyamatosan kiadják aromáikat), ha kancsóba vagy csészébe töltöd.
A gaiwannal való kiöntés
A legnehezebb a gaiwanból való kiöntés.
Tolja félre a fedelet, hogy a fedél és a gaiwan között legyen egy kis nyílás. Ennek a résnek elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy a tea megfelelően lefolyhasson, de elég kicsinek ahhoz, hogy a levelek benne maradjanak. Ez megakadályozza azt is, hogy a gaiwan hátuljából forró gőz jöjjön ki, ami megégetheti a kezét.
A következő lépésben a középső ujjával és a hüvelykujjával fogja meg a csésze szélét, és a mutatóujjával nyomja le erősen a fedél tetejét, hogy jól fogjon. Most emelje fel és öntse ki.
Ne hagyja, hogy a gaiwan 90 foknál nagyobb szöget zárjon be az asztallal (derékszög). Ez csak lelassítja a kiöntést, és a víz kifolyhat a fedél bal és jobb oldalán, és megégetheti a kezét.
Ha több csésze teát szolgál fel, akkor ajánlatos először egy kancsóba önteni a teát. Ha a teát egy kancsóból több csészébe önti, a tea íze minden csészében azonos lesz. Ha viszont közvetlenül a gaiwanból önti a teát a csészékbe, mivel a gaiwanban a levelek folyamatosan adják le az ízüket, az első csésze tea íze édesebb lesz, mint az utolsóé.
Gaiwan beépített szűrővel
A tálalás megkönnyítése érdekében létezik a gaiwan olyan változata, amelynek a kiöntőjébe szűrő van beépítve